Lončeva griža je zahtjevnija pješačka staza koja, na trasi dugoj 15 kilometara šetačima pruža prekrasne vidike na Kvarner, planine Gorskog kotara, Kastavštinu i Grobništinu, posebice s jedinstvenih vapnenačkih stijena na 506m visokom istoimenom vrhu Lončeva griža (griža – hrpa kamenja).
S vrha Lončeve griže, prema sjeveru pogled pada na masiv “Grobničkih Alpa” koji, krećući se u desno, ide prema masivu Gorskog kotara, Velebita, pada na cijeli Kvarner s otocima i Velim vratima, prolazi cijelom dužinom Učke, zatvarajući krug pogledom u daljinu prema Sloveniji. Sa sjeverne strane hrpta je uska dolina, po kojoj su rasuta sela, među kojima vijuga šumeći hirovita Rječina. Gledajući desno prema jugoistoku, na vrhu brijega stoji stari grad Grobnik s Kaštelom, koji je u 13. stoljeću pripao frankopanskim grofovima.
Na tom planinarskom vidikovcu postavljene su i interpretacijske ploče na čakavskom, književnom i engleskom jeziku koje opisuju rad kamenoloma na Lončevoj griži iz kojeg se vadio kamen samac. Manji kamenolom bio je i iznad sela Skvažići, gdje se vadio kamen za potrebe sela i bliže okolice. Izložba klesarskog i kavadorskog alata, na stijeni starog kamenoloma, upoznaje šetače sa starim običajima halubajskog kraja.