Visokovrijedna nematerijalna baština Viškova predstavljena na 17. Konferenciji kulturnog turizma u Dublinu

Objavljeno: 24/10/2024

U četvrtak, 24. listopada  predstavljena je visokovrijedna nematerijalna kulturna baština Viškova na 17. Konferenciji kulturnog turizma u Europi koja se ove godine održava od 23. do 26. listopada u Dublinu. Turistička zajednica općine Viškovo i Javna ustanova u kulturi Kuća halubajskega zvončara predstavili su se s prezentacijom „Kuća halubajskega zvončara i ruta Halubajskih zvončara“ („House of the Halubje Bell Ringers and the Bell Ringers Route“).

Sedmu godinu za redom Europska komisija za turizam (ETC) nastavlja suradnju s Europskom mrežom kulturnog turizma (ECTN), Europa Nostrom i Mrežom europskih regija za konkurentni i održivi turizam (NECSTouR) u cilju razvoja održivih praksi kulturnog turizma u europskim odredištima, a tema ovogodišnjeg izdanja je „Europska suradnja za pametna i održiva kulturno turistička odredišta“. Projekt „Kuća halubajskega zvončara i ruta Halubajskih zvončara“  prijavljen je na Nagradu za održivi kulturni turizam 2024. u kategoriji „Intangible Heritage Tourism and Festivals“ od strane Turističke zajednice Karnera. Kao jedna od finalista. prijava je odabrana od strane organizatora za prezentiranje tijekom konferencije, na kojoj će se, među ostalim raspravljati o najnovijim trendovima u području kulture, baštine, održivog turizma, inovacija i razvoja proizvoda kulturnog turizma.

Halubajski zvončari široko su poznat i prepoznatljiv simbol kulturnog identiteta Halubja. Od ostalih zvončarskih skupina ističu se specifičnim izgledom (životinjska maska koja im u potpunosti prekriva lice) i tradicionalnim trodnevnim ophodom za vrijeme karnevalskog razdoblja. Svake godine, u isto vrijeme (nedjelja, ponedjeljak i utorak prije Pepelnice) ustaljenom rutom kreću u obilazak sela i naselja današnje općine Viškovo, grada Kastva i grada Rijeke, zastajući u svakom na okrijepi i druženju.  Zbog svoje jedinstvenosti i atraktivnosti, ophod Halubajskih zvončara, zajedno s drugim zvončarskim skupinama iz Kastavštine, proglašen je nematerijalnom kulturnom baštinom te je 2007. godine upisan u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske, a 2009. godine na UNESCO-vu Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva.

Tradicija Halubajskih zvončara, zajedno s ostalim nematerijalnim dobrima koja se pronalaze u Viškovu (Dvoglasje tijesnih intervala Istre i Hrvatskog primorja, Umijeće suhozidne gradnje, Mediteranska prehrana) mogu se pronaći u Kući halubajskega zvončara koja je svoja vrata posjetiteljima otvorila upravo ove godine.  Zahvaljujući suvremenim muzeološkim praksama i interaktivnosti, uz istovremeno očuvanje i njegovanje baštine, stvoren je novi prepoznatljiv kulturno turistički proizvod. Edukativni programi, kulturna događanja, radionice i multimedijske aktivnosti osiguravaju aktivan prijenos kulturnog znanja i vještina, potičući kreativnost i oblikujući pozitivne stavove, osobito u djece i mladih, prema kulturnoj baštini.

Halubajski zvončari, njihov ophod i ruta, dugogodišnja je ‘živa tradicija’, nerazdvojiv dio kulturnog identiteta Viškova, prepoznat izvan regionalnih i nacionalnih granica. Kuća halubajskega zvončara novi je turistički proizvod i atrakcija usmjerena poboljšanju kvalitete turističke i kulturne ponude destinacije s koristima za lokalno stanovništvo, gospodarstvo, turiste i posjetitelje. Sve to i mnogo više s velikim je ponosom istaknuto i predstavljeno publici okupljenoj upravo u cilju razmjene najboljih praksi, primjera i preporuka za očuvanje, obnovu i promicanje kulturnih i baštinskih vrijednosti, te održiv i odgovoran razvoj turizma.

Skip to content